Ako poraziť Kotlebu

Autor: Stanislav Mičev | 14.8.2017 o 10:29 | Karma článku: 3,66 | Prečítané:  1118x

Je to pomerne jednoduché – treba sa proti nemu spojiť. Ak sa väčšina najsilnejších kandidátov nedohodne, hlasy vo voľbách sa rozdrobia a víťazom bude Marián Kotleba.

V stredu sa v banskobystrickej Záhrade uskutočnila diskusia všetkých kandidátov, ktorý sa v týchto voľbách rozhodli postaviť proti úradujúcemu županovi Mariánovi Kotlebovi. Ešte pred jej začiatkom som všetkým jej účastníkom rozposlal Memorandum o spolupráci, aby si ho mohli v pokoji prečítať. Stručne, k ničomu jeho signatárov nezaväzuje, hovorí iba o vyjadrení vôle dohodnúť sa po 5. septembri, kedy už budú známi všetci kandidáti na župana.

Tu je vlastne hneď aj pointa: keďže sa tento rok v Národnej rade SR odhlasovalo, že župné voľby budú JEDNOKOLOVÉ, musíme sa všetci antifašistickí kandidáti ešte pred ich konaním dohodnúť, kto bude v tejto súťaži reprezentovať demokratické sily. Ak sa väčšina najsilnejších kandidátov nedohodne, hlasy vo voľbách sa rozdrobia a víťazom bude Marián Kotleba. Pevne verím, že toto by bolo pre väčšinu kandidátov rovnaká katastrofa, ako pre mňa.

V prieskumoch sa ukazuje, že podpora vs. nepodpora pre Kotlebu v kraji je cca 30% vs. 70%. To znamená, že ak by kandidoval iba Kotleba a jeden protikandidát, Kotleba je bez šance. Samozrejme, nie všetci z tých 70% by sa automaticky stotožnili s akýmkoľvek protikandidátom, ale na viac ako 30% by to asi stačilo. Dokonca aj v prípade, že zopár kandidátov, ktorí dohodu apriori odmietajú (Urbáni či Saktor), budú kandidovať a napomôžu tak Kotlebovi.

Preto som na tejto diskusii opätovne vyzval demokraticky a racionálne zmýšľajúcich kandidátov k tomu, aby sme spolu podpísali memorandum o spolupráci. Som veľmi rád, že sa k tejto mojej iniciatíve pripojil Martin Klus. Povedal som to na diskusii a napíšem to aj sem: ak sa k tejto dohode pripojí aj Ján Lunter, Kotleba skončil. Buď v novembrových voľbách, ale ešte lepšie by bolo, keby sa zľakol už teraz a zbabelo by sa rozhodol nekandidovať.

Porážka Kotlebu by znamenala pád jeho fašistickej strany aj na celoslovenskej úrovni. Ak príde o svoju „pevnosť“, kde zamestnáva svoju rodinu a svojich straníkov, jeho ĽSNS nastúpi cestu smerom dole. Je jednoducho neprípustné, aby bol v našom kraji županom fašista a aby v našom parlamente sedeli fašisti. Preto pevne verím, že sa napokon k memorandu pridá aj pán Lunter a ďalší kandidáti, aby sme celému Slovensku ukázali, že v Banskej Bystrici fašizmus odmietame.

(Autor je kandidátom na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Favoritom vypálil rybník debutant. Saganov kamarát takmer spadol

Záver 2. etapy Giro d’Italia bol poriadne hektický.

Psychiater Hašto: Rumunské siroty sú príkladom, čo sa stane dieťaťu bez puta s matkou

Jozef Hašto vysvetľuje, ako vzniká väzba matky a dieťaťa.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Heger sa môže stať premiérom

Stačí sa vyhnúť Matovičovej pasci.


Už ste čítali?