Ako poraziť Kotlebu

Autor: Stanislav Mičev | 14.8.2017 o 10:29 | Karma článku: 3,66 | Prečítané:  1025x

Je to pomerne jednoduché – treba sa proti nemu spojiť. Ak sa väčšina najsilnejších kandidátov nedohodne, hlasy vo voľbách sa rozdrobia a víťazom bude Marián Kotleba.

V stredu sa v banskobystrickej Záhrade uskutočnila diskusia všetkých kandidátov, ktorý sa v týchto voľbách rozhodli postaviť proti úradujúcemu županovi Mariánovi Kotlebovi. Ešte pred jej začiatkom som všetkým jej účastníkom rozposlal Memorandum o spolupráci, aby si ho mohli v pokoji prečítať. Stručne, k ničomu jeho signatárov nezaväzuje, hovorí iba o vyjadrení vôle dohodnúť sa po 5. septembri, kedy už budú známi všetci kandidáti na župana.

Tu je vlastne hneď aj pointa: keďže sa tento rok v Národnej rade SR odhlasovalo, že župné voľby budú JEDNOKOLOVÉ, musíme sa všetci antifašistickí kandidáti ešte pred ich konaním dohodnúť, kto bude v tejto súťaži reprezentovať demokratické sily. Ak sa väčšina najsilnejších kandidátov nedohodne, hlasy vo voľbách sa rozdrobia a víťazom bude Marián Kotleba. Pevne verím, že toto by bolo pre väčšinu kandidátov rovnaká katastrofa, ako pre mňa.

V prieskumoch sa ukazuje, že podpora vs. nepodpora pre Kotlebu v kraji je cca 30% vs. 70%. To znamená, že ak by kandidoval iba Kotleba a jeden protikandidát, Kotleba je bez šance. Samozrejme, nie všetci z tých 70% by sa automaticky stotožnili s akýmkoľvek protikandidátom, ale na viac ako 30% by to asi stačilo. Dokonca aj v prípade, že zopár kandidátov, ktorí dohodu apriori odmietajú (Urbáni či Saktor), budú kandidovať a napomôžu tak Kotlebovi.

Preto som na tejto diskusii opätovne vyzval demokraticky a racionálne zmýšľajúcich kandidátov k tomu, aby sme spolu podpísali memorandum o spolupráci. Som veľmi rád, že sa k tejto mojej iniciatíve pripojil Martin Klus. Povedal som to na diskusii a napíšem to aj sem: ak sa k tejto dohode pripojí aj Ján Lunter, Kotleba skončil. Buď v novembrových voľbách, ale ešte lepšie by bolo, keby sa zľakol už teraz a zbabelo by sa rozhodol nekandidovať.

Porážka Kotlebu by znamenala pád jeho fašistickej strany aj na celoslovenskej úrovni. Ak príde o svoju „pevnosť“, kde zamestnáva svoju rodinu a svojich straníkov, jeho ĽSNS nastúpi cestu smerom dole. Je jednoducho neprípustné, aby bol v našom kraji županom fašista a aby v našom parlamente sedeli fašisti. Preto pevne verím, že sa napokon k memorandu pridá aj pán Lunter a ďalší kandidáti, aby sme celému Slovensku ukázali, že v Banskej Bystrici fašizmus odmietame.

(Autor je kandidátom na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Beaty Balogovej

Aktivity bývalých siskárov nie sú variáciou slobody slova

Tóth ukázal, aký mizerný je "analytik".

DOMOV

Návrat do čias mečiarizmu. Reakcie redakcií na sledovanie novinárov

Reagujú Aktuality.sk i týždenník .týždeň.


Už ste čítali?