Moje priority v banskobystrickej župe: Práca, práca, práca.

Autor: Stanislav Mičev | 3.8.2017 o 20:43 | Karma článku: 10,21 | Prečítané:  8109x

Ak čo najskôr nevyriešime najväčší problém a tým je nedostatok práce, premení sa náš kraj na jednu veľkú hladovú dolinu. Dnes tu máme župana, ktorý namiesto riešení nielenže „sebčí,“ ale si dokonca dáva vlastné góly.

Jeden z najzásadnejších problémov v našom kraji je nezamestnanosť. Ak si ľudia nevedia nájsť prácu odchádzajú. Ak odchádzajú, kraj ešte viac upadá. Čo s tým? V prvom rade treba povedať, že právomoci župana nie sú všemocné. Za štyri roky nedokážeme vyriešiť všetky boľačky, ktoré sa tu kopili desiatky rokov. Avšak každá, aj tá najdlhšia cesta, začína prvým krokom.

Moja kritika súčasnému županovi smeruje do troch oblastí. V prvom rade je to nebezpečná fašistická ideológia, ktorú reprezentuje. V druhom rade je to jeho úplná nekompetentnosť  a rodinkárstvo, pre ktoré sa stáva Kotleba symbolom. Tým tretím problémom je izolácia, do ktorej náš kraj dostal. Netýka sa to len eurofondov. Župný úrad je uzavretý len do seba. Nespolupracuje so starostami, so zamestnávateľmi, so štátom a o zahraničnej reprezentácií ani nehovoriac. Vo futbale sa to nazýva, že „sebčí“. Kotleba nie len, že sebčí on si dáva vlastné góly. Je jasné, že župa nikdy nevyrieši všetky problémy kraja sama. Dokáže ale koordinovať, spolupracovať, vytvárať priestor. Ak sa budú všetci hrať na svojom vlastnom piesočku, nikam to nedotiahneme. Len spoločne spolu s mestami, obcami a štátom dokážeme postaviť na nohy náš kraj.

Koordinácia aktérov na trhu práce

Sme v situácií, kedy podnikatelia nevedia nájsť kvalifikovaných zamestnancov a nezamestnaní dobrú prácu. Túto paradoxnú situáciu navrhujem riešiť vytvorením úzkej spolupráce medzi podnikateľmi a školami. Školy by sa nemali sústreďovať len na budúcich študentov. Mali by byť rekvalifikačnými centrami pre súčasných nezamestnaných, ktorí dostanú šancu vyučiť sa v remesle, ktoré ich uživí.

Pracovné príležitosti pre nezamestnaných

Druhým najvážnejším problémom na trhu práce je vysoký podiel dlhodobo nezamestnaných  predovšetkým z radov nízkokvalifikovaných. Riešenie vidím hlavne v úzkej súčinnosti s miestnymi samosprávami. Zasadím sa to, aby sme pomohli obciam pri zakladaní obecných sociálnych podnikov a vytváraní medzitrhov práce v spolupráci s kompetentnými úradmi a splnomocnencami vlády.  Tieto obecné sociálne podniky budú potrebovať rady a financie na začiatok. Všetko potrebné im poskytneme. Najlepšie pozná svoju obec starosta. Spolieham sa preto, že práve  on povie, čo potrebuje. Našou úlohou bude mu s tým pomôcť. Nízkokvalifikovaní nezamestnaní takto dokážu získať základné pracovné návyky a zároveň zveľadia svoje obce.

Malé podniky, rodinné farmy a živnostníci

Rozvoj zamestnanosti na vidieku chcem zamerať najmä na podporu malých a rodinných fariem, komunitného poľnohospodárstva, obecných agrofariem, živnostníkov a rodinných podnikov. Tieto podniky sú naozajstné jadro a chrbtová kosť ekonomiky nášho kraja. Mojim cieľom je poskytnúť záujemcom o prácu odbornú pomoc pri marketingu produktov a pri presadzovaní sa na zahraničných trhoch. Poskytneme tiež profesionálne poradenstvo pri získavaní eurofondov. Mojim vzorom je Rakúsko. Územné celky podobné našim župám bojujú za svojich podnikateľov.

Všetky tieto návrhy majú jedného menovateľa – v jednote je sila. Ak spoločne zaberieme, za päť rokov môže náš kraj vzorom pre ostatné. Ponúkam každému otvorené dvere. To všetko bez ohľadu na stranícku príslušnosť či pôvod z rôznych okresov kraja. Len v spoločnom úsilí dokážeme niečo zmeniť na živote v našom kraji. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Milujú ho aj v Holandsku i Anglicku. Kto je Christian Eriksen?

Štyrikrát sa stal najlepším futbalistom Dánska.

Behá ultra dlhé trate. Teplo a jedlo by mi dali falošný pocit pohodlia

Lenka Vacvalová prebehla Cestu hrdinov SNP za šestnásť dní.


Už ste čítali?