Rozhodnite o peniazoch kraja VY!

Autor: Stanislav Mičev | 19.6.2017 o 8:40 | (upravené 19.6.2017 o 8:51) Karma článku: 8,26 | Prečítané:  3196x

Dnes sa banskobystrickom kraji rozdeľujú granty bez akejkoľvek logiky. Navrhujem, nech o financiách rozhodnú samotní obyvatelia.

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja každoročne rozhoduje o financiách vo výške približne 100 tisíc eur. Čo je však zarážajúce, rozdiely dotácií v okresoch sú veľké. Bez logiky. Lučenec dostal 2900 eur a Banská Bystrica  67.900 eur. Aký kľúč na rozdeľovanie dotácií bol použitý, je veľkou neznámou.

Jedným z riešení, ako spraviť systém prideľovania dotácií spravodlivejším a zároveň demokratickejším, je zavedenie participatívneho (občianskeho) rozpočtu.

Mechanizmus participatívneho rozpočtu je v  demokratickom svete osvedčeným nástrojom správy vecí verejných. Je to ponuka  bezprostrednej a priamej účasti ľudí na spolurozhodovaní v politickej aj ekonomickej oblasti. Participatívny rozpočet je podľa OSN kľúčovým nástrojom pri skvalitňovaní samosprávy.

Ako sa môžete zapojiť?

Aby som toľko neteoretizoval, rozhodol som sa na skúšku vyčleniť zo svojho plánovaného rozpočtu na volebnú kampaň sumu vo výške 13.000 eur. O ich použití budete môcť rozhodnúť Vy - občania jednotlivých okresov Banskobystrického kraja. Nápady na projekty môžu navrhnúť občania, občianske združenia, cirkvi a iné platformy na mojej internetovej stránke www.stanomicev.sk do 31.7.2017. Návrhy, ktoré dostanem, zverejním. Hlasovať o víťazných projektoch budete môcť do 31.8.2017, každý vo svojom okrese. Víťazné projekty musia byť zrealizované do konca októbra 2017.

Je to zároveň môj záväzok, že ak budem zvolený za predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, zavediem tento princíp ako trvalý.

Dotácie predsedu samosprávneho kraja sú peniaze daňovníkov. Teda Vaše. Chcem, aby ste mohli o ich použití rozhodnúť svojim hlasom Vy. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pravidlá o konflikte záujmov má zlepšiť Glváč, ktorý tají svoje prepojenie s Bašternákom

Šéfa klubu Smeru navrhol do komisie na prípravu nových zákonov Danko.

DOMOV

Ftáčnik neodmietol podporu od spojenca Kotlebovho hovorcu

Blaško kandidoval v roku 2014 do europarlamentu na kandidátke strany neskoršieho Kotlebovho hovorcu.

ŠPORT

Z chudáka je superstar. Pred troma rokmi bosý Jesus natieral obrubníky

Brazílčan Gabriel Jesus prežíva skvelé obdobie.


Už ste čítali?